Wersje językowe

 

Dostawa GRATIS za zakupy powyżej 300zł! 

 

0
Gryzak czy smoczek? Ciężki wybór niemowlaka

Gryzak czy smoczek? Ciężki wybór niemowlaka

Widok niemowlaka, który z zaangażowaniem „podgryza” gumową zabawkę lub zajmuje się ssaniem smoczka nie jest niczym nadzwyczajnym. W tekście wyjaśnimy dlaczego noworodki tak angażują się w obydwie czynności, kiedy warto dać dziecku gryzak, a kiedy smoczek oraz jak znaleźć najlepszą zabawkę? Zacznijmy od tego, że gryzaki dla niemowląt oraz smoczki pełnią bardzo ważną rolę w życiu malutkiego człowieka. Wpływają na jego komfort psychiczny, a także umożliwiają prawidłowy rozwój fizyczny dziecka.

Po co są gryzak i smoczek?

Nasz poradnik rozpoczniemy od smoczka, bo to z nim dziecko zaznajamia się już w pierwszych tygodniach życia. Dlaczego jest tak ważny? Na początku dziecko zaznajamia się z odruchem ssania w celu pobierania pokarmu od matki. Smoczek pomaga mu również w relaksie i uspokojeniu noworodka. Im jednak dziecko jest starsze, tym bardziej wskazane jest ograniczanie użycia tego przedmiotu. Koniec końców, smoczek nie powinien być podawany dziecku zbyt długo. Niektórzy rodzice wykorzystują go jeszcze w czasie ząbkowania (to pojawia się między 4 i 7 miesiącem życia). Logopedzi określają to często jako błąd.

W czasie rozpoczęcia ząbkowania najlepiej kupić dziecku gryzak. Niemowlak, któremu zaczynają wychodzić zęby może złagodzić sobie nieprzyjemne uczucie, a niekiedy nawet ból. Dzięki gryzakom dziecko może w zdrowy i prawidłowy sposób ukształtować zgryz, zneutralizować obrażenia dziąseł oraz wpłynąć na szybszy sposób wychodzenia mleczaków.

Jak widzimy, zarówno smoczek jak i gryzak mają swoje przeznaczenie. Jakie akcesoria należy kupić dziecku, aby były komfortowe w użyciu i bezpieczne dla niemowlaka? Podpowiadamy!

smoczki-gryzaki

W jaki sposób znaleźć najlepsze smoczki?

Nasz zbiór porad znów rozpoczniemy od smoczków. Te powinny mieć ortodontyczny kształt, który wpływa na ukształtowanie dziąseł niemowlaka, nie powoduje dyskomfortu, ale też wymaga od dziecka pewnego zaangażowania i nie przyzwyczaja tak do ssania. Jeżeli chcemy, aby smoczek dla malucha był atrakcyjniejszy wizualnie, a przy tym nie chcemy stracić takiego elementu (dzieci mają do tego talent) to warto zainwestować w zawieszki do smoczka.

To specjalne elementy łączące wiele funkcji. Najlepiej kupić tego typu zawieszki w formie gryzaka. Dziecko ma po jednej stronie standardowy smoczek, a po drugiej zawieszkę do podgryzania. Jeżeli zaczynaj odczuwać dyskomfort związany z wychodzeniem zębów, zaczyna „gryźć” zawieszkę. Taka forma jest bezpieczna dla dziecka, wielofunkcyjna, a dodatkowo utrudnia zagubienie niewielkiego elementu w domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gryzaka?

Czas teraz na gryzaki. To elementy, które poddawane są sporym kombinacjom, bo niemowlaki używają je często bardzo intensywnie. Z tego względu dobry gryzak musi być wykonany z trwałych elementów, aby żadna z części się nie przerwała. Najczęściej jest to wysokiej jakości guma (najczęściej silikon neutralny), która przy okazji ogranicza możliwość osiadania drobnoustrojów. Pamiętajmy, że dzieci niekiedy potrafią rzucać czy ocierać gryzakami o różne powierzchnie, a później wkładają je do ust. Takie wykonanie elementu spowoduje, że maluch nie będzie wraz z podgryzaniem przenosił np. bakterii.

Warto spojrzeć na gryzaki z zawieszką. Będą bardzo atrakcyjne wizualnie dla niemowlęcia, a powinniśmy postarać się, aby dziecko chciało taki przedmiot gryźć. Zawieszki te wykonane są z części niemożliwych do połknięcia. Co więcej, jeżeli wykorzystamy zawieszkę i podwiesimy element np. na łóżeczku to zapewnimy dziecku zabawę i spokój, że akcesorium nie spadnie, nie zginie i się nie pobrudzi.

Możemy rozejrzeć się też za gryzakami z chusteczką. Tego typu elementy również będą wsparciem dla dziecka w trudnym okresie ząbkowania. Co więcej, delikatna chusteczka pozwoli rozwijać dotyk, delikatność i umiejętności chwytu. Niemowlak może traktować też materiał jako formę relaksu, która pomaga ukoić jego nerwy. Na pewno okaże się świetnym rozwiązaniem w czasie wychodzenia zębów.

gryzak-z-chustka

Pomóżmy dziecku w wyborze!

Jak widać, niemowlę z chęcią będzie używać zarówno smoczka, jak i gryzaka. Obowiązkiem rodzica jest dobranie kolejnych elementów do etapu rozwoju malucha. Jeżeli nasze dziecko jest noworodkiem przed okresem ząbkowania, to należy podawać mu smoczek – w ten sposób wypracuje sobie naturalne odruchy. Smoczek powinniśmy jednak stopniowo odstawiać (nie od razu, nagle!), zastępując je różnego rodzaju gryzakami. Przeprowadzając zmianę w ten sposób, zapewniamy maluchowi komfort, gwarantujemy też swobodne przejście przez ząbkowanie. Dziecko będzie spokojne, zrelaksowane i szczęśliwe, bo na pewno atrakcyjnego wizualnie gryzaka potraktuje jak świetną zabawkę.

Zwróćmy też uwagę na jakość gryzaków i ich wszechstronność. Im będzie on lepszy, tym korzystniej dla rozwoju naszego dziecka. Pamiętajmy o tym!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl