Wersje językowe

 

Dostawa GRATIS za zakupy powyżej 300zł! 

 

0
Śpiworek dla niemowlaka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Śpiworek dla niemowlaka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Śpiworek czy kołderka? Od czego zależy wybór?

Gust i preferencje rodziców wyjątkowo rzadko przekładają się na upodobania dzieci. Dlatego nie czuj się zaskoczona, jeśli po analizie wszystkich za i przeciw związanych z wyborem: śpiworek czy kołderka Twój malec zakwestionuje podjętą decyzję.

Dlatego tak ważne jest obserwowanie zachowania dziecka już od pierwszych dni po narodzinach. Niektóre niemowlęta są tak ruchliwe, że przykrywanie ich kołderką nie ma sensu, bo ta i tak za chwilę wyląduje gdzieś w nóżkach. Są jednak takie dzieci, które lubią być ciasno opatulone, pomaga im do zaadaptować się w nowej rzeczywistości, „po drugiej stronie” brzucha mamy. To właśnie z myślą o nich tworzone są takie produkty, jak kokony niemowlęce, otulacze czy właśnie śpiworki.

Tak czy inaczej, za śpiworkami przemawia naprawdę sporo argumentów. Dziecko w nim nie marznie, nie ma możliwości nasunięcia go sobie na twarz, co mogłoby utrudnić oddychanie. Poza tym maleć w śpiworku często śpi dłużej i głębiej, niż gdyby przykryć go kołderką. Nie każdy niemowlak jednak zaakceptuje to akcesorium i trzeba mieć tego świadomość, dokonując zakupu.

śpiworek do wózka

Zwróć uwagę na rozmiar i kształt śpiworka

Powiedzmy sobie szczerze – zakup śpiworka nie jest inwestycją długoterminową. Śpiworek powinien być dopasowany do wzrostu dziecka, a jak wiadomo – niemowlęta rosną w oczach. Z doborem rozmiarów problemów być nie powinno, ponieważ rozmiarówka jest taka sama, jak w przypadku ubranek.

Dlatego na sam początek poleca się rozmiar 68 cm, który może posłużyć nawet do szóstego miesiąca życia dziecka. Potem dobrze „przesadzić” dziecko do rozmiaru 86 cm, a dla starszych dzieci (1,5–3 lata) poleca się śpiworki w rozmiarze 98 cm.

Poza sprawdzeniem specyfikacji produktu przed zakupem warto mu się przyjrzeć. Na przykład zwrócić uwagę na otwór na szyję. Nie powinien być zbyt szeroki, aby dziecko przypadkowo nie nasunęło sobie śpiworka na twarz. Jeśli chodzi z kolei o dół, musi być trochę szerszy niż góra, aby całkowicie nie krępować malcowi nóżek.

Dopasuj śpiworek do pory roku

To bardzo ważne, szczególnie jeśli kupujesz śpiworek, który chcesz wykorzystywać podczas spacerów z wózkiem. Zima nie musi oznaczać przerwy w wychodzeniu z dzieckiem na zewnątrz, ba, nawet nie powinna, bo witamina D jest szczególnie istotna właśnie w tym okresie. Na chłodne spacery trzeba się jednak odpowiednio przygotować. I chyba nie ma dziś lepszego sposobu na chronienie malca przed chłodem niż śpiworki do wózka.

Z drugiej strony pamiętaj, że to, co sprawdza się na mrozie, raczej nie zda egzaminu, gdy na zewnątrz jest ciepło. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup śpiworka dla niemowlaka, weź pod uwagę najbliższe miesiące. Na szczęście producenci zadbali o to, by zaproponować warianty letnie i zimowe, więc wybór nie powinien sprawić większych trudności.

Zweryfikuj praktyczność śpiworka dla niemowlaka

Zdarza się, że producenci ciuchów i akcesoriów dla dzieci nie do końca weryfikują swoje projekty od strony funkcjonalności i komfortu. Tu jakiś gruby guzik, powodujący u dziecka dyskomfort, tam znów za krótki zamek błyskawiczny…

Walory estetyczne są istotne, to prawda, niemniej nie powinny górować nad komfortem dziecka i funkcjonalnością z perspektywy rodzica, który przecież musi malca w śpiworku umieścić. Zanim więc kupisz interesujący Cię produkt, sprawdź, czy nie ma odstających ozdób w dziwnych miejscach. Dobrze też, aby można było rozpinać go lub rozsuwać na całej długości. W ten sposób nocna zmiana pieluchy nie wybudzi niemowlaka ze snu, a co za tym idzie, nie będzie uciążliwa dla rodzica.

Ciekawe rozwiązanie stanowią też śpiworki „hybrydowe”, czyli takie, które z powodzeniem wykorzystasz zarówno podczas spaceru w wózku, jak i w domu.

wózek - śpiworek zimowy

Co jeszcze wziąć pod rozwagę przy wyborze śpiworka?

Ponieważ śpiworki dla niemowląt często wykorzystuje się „w terenie”, powinny być maksymalnie bezproblemowe w czyszczeniu. Przed zakupem warto więc sprawdzić zalecenia producenta dotyczące prania śpiworka.

Jeśli planujesz montować śpiworek w wózku spacerowym, koniecznie upewnij się, czy posiada otwory, przez które przeciągniesz pasy bezpieczeństwa.

Kupując śpiworek do łóżeczka dziecięcego, zaopatrz się w co najmniej dwie sztuki, na wypadek, gdyby malec jedną z nich pobrudził lub zmoczył.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem śpiworka z rękawami lub bez, podpowiadamy – wybierz opcję drugą. W ten sposób zapewnisz niemowlakowi odpowiednią cyrkulację powietrza, którą szczelne rękawy mogłyby mocno utrudnić.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl