Wersje językowe

 

Dostawa GRATIS za zakupy powyżej 300zł! 

 

0
Otulanie dziecka – jak wpływa na samopoczucie i rozwój maluszka?

Otulanie dziecka – jak wpływa na samopoczucie i rozwój maluszka?

Narodziny to dla maluszka wkroczenie w rzeczywistość, o której istnieniu do tej pory nie miał pojęcia. W jednej chwili jego mały i dobrze znany świat zostaje zastąpiony przez zupełnie inne otoczenie. Jak zapewnić noworodkowi poczucie bezpieczeństwa, zadbać o jego spokojny sen i pomóc w łagodny sposób zaaklimatyzować się w nowych warunkach? Istnieje pewna metoda zwana otulaniem. Sprawdź, dlaczego warto z niej skorzystać.

Dlaczego otulamy maluchy?

„Czwarty trymestr” – tak przyjęło się określać pierwsze trzy miesiące życia dziecka. To okres adaptacji i oswajania się malucha z nowymi bodźcami. Wcześniej przebywał w ciasnym i bezpiecznym miejscu – brzuchu swojej mamy. Gdy przychodzi na świat, styka się z nową rzeczywistością. Dlatego nie można mieć noworodkowi za złe, że na nieznane reaguje niepokojem i płaczem. Reakcją na nowe otoczenie jest m.in. odruch Moro, który polega na tym, że dziecko gwałtownie wyrzuca rączki przed siebie, gdy usłyszy jakiś niespodziewany hałas. Większość maluchów wyrasta z niego, gdy ma już kilka miesięcy.

Otulanie to metoda, której celem jest wyciszenie malucha. Zawinięcie dziecka w kocyk, pieluszkę lub otulacz powoduje, że dostaje ono namiastkę warunków, jakie panowały w brzuchu mamy. Noworodek ma ograniczone ruchy, ale właśnie tak funkcjonował przed urodzeniem. Poza tym ma kontakt z delikatną tkaniną, która również daje poczucie ciepła i bliskości.

Otulanie nie jest odkryciem współczesnych mam. Od wieków rodzice wspomagają się tą metodą, gdy chcą uspokoić maluszka i ułatwić mu zasypianie. Jakie inne zalety ma owijanie?

- Przyczynia się do bardziej stabilnego snu dziecka.

- Sen dziecka nie jest zakłócony przypadkowymi ruchami ramion.

- Zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, tzw. SIDS – dziecko śpi na plecach.

- Ułatwia przenoszenie noworodka.

- Może zapobiegać występowaniu kolek.

- Łagodzi nadmierny płacz.

Kilka porad jak prawidłowo otulać dziecko

Zastanawiasz się, jak najlepiej owinąć swoje dziecko, by przyniosło to zamierzone efekty? Poznaj kilka porad, jak robić to we właściwy sposób.

Otulacz z odpowiedniego materiału

Wybierając otulacz, kocyk lub pieluszkę, którą będziesz owijać malucha, zwróć uwagę na materiał. Będzie on ściśle przylegał do dziecka. Dlatego musi być delikatny, elastyczny i posiadać wszelkie niezbędne atesty. Mamy cenią sobie materiały, które przepuszczają powietrze. Dzięki temu chronią swoje pociechy przed przegrzaniem. W tym przypadku znakomicie sprawdzają się otulacze bambusowe.

Otulacz dobrze ogrzewa w pojedynkę

Ciepło, bliskość i bezpieczeństwo – to wszystko zapewnia dziecku właściwe otulenie. Jak owinąć niemowlę? Nie przegrzewaj maluszka, przykrywając go dodatkowo kocykiem. Zwróć również uwagę na to, co zakładasz dziecku pod otulacz. Latem może to być jedynie pielucha, a zimą coś cieplejszego. Zadbaj też o to, by w pobliżu owiniętego dziecka nie znajdowały się niepotrzebne przedmioty – pieluchy, kocyki i maskotki. Dziecko w otulaczu nie ma możliwości swobodnego poruszania się. Przypadkowe nakrycie się np. kocykiem może być niebezpieczne.

 

Sprawdź naszą serię bambusowych produktów dla dzieci!

Produkty bambusowe dla niemowląt

 

Otulanie umożliwiające poruszanie

Pamiętaj o tym, aby nie owijać dziecka zbyt ciasno. Maluch potrzebuje pewnej przestrzeni do delikatnego poruszania się. Bardzo ważne jest również to, aby noworodek mógł swobodnie ruszać nóżkami. Wyprostowane dolne kończyny to nie jest dla niego naturalna pozycja. Inna istotna informacja to taka, że otulone dziecko zawsze kładziemy na plecach. Jest to dla małych dzieci bezpieczna pozycja do spania.

Otulacz STOP – kiedy przestać owijać dziecko

Praktykę otulania można zaprzestać, gdy maluch ma 3-4 miesiące i wykazuje chęć większej aktywności – zaczyna przewracać się na bok i brzuszek. Pamiętaj, że dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje swobody. Długotrwałe i kilkugodzinne otulanie może spowolnić rozwój psychomotoryczny dziecka.

Jaki otulacz wybrać?

Materiał – to pierwszy wyznacznik dobrego otulacza. Czy istnieje tkanina, która znakomicie sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą? Tak. Materiał bambusowy wykazuje znakomite właściwości termoregulacyjne. Dlatego tak często troskliwe mamy wybierają bambusowy otulacz dla noworodka. Jest on miły w dotyku, spełnia wysokie standardy i działa antyalergicznie. Otulacz bambusowy sprawdza się także w innych rolach. Gdy maluch wyrośnie już z otulania, gadżet może być przewijakiem, ręcznikiem, prześcieradłem lub przytulanką do snu. Istotne jest również to, że jest produktem, który nie pozostaje obojętny na kwestie ekologiczne. Bambus ze względu na swoje naturalne pochodzenie jest całkowicie biodegradowalny. Postaw więc na naturalną tkaninę, gwarantującą najwyższy komfort Twojemu dziecku!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl