Jaką poduszkę antywstrząsową wybrać dziecku? Kiedy używać poduszki-motylka, a kiedy nie?
Wsparcie dla delikatnego odcinka szyjnego niemowlaka
Jednym z pierwszych nawyków, jakie musi wyrobić sobie świeżo upieczony rodzic, jest podtrzymywanie główki dziecka. Bez tego malec byłby stale narażony na naciągnięcia mięśni karku, urazy głowy i kręgosłupa. Nasza „pomoc” jest nieodzowna, ponieważ niemowlę nie jest w stanie udźwignąć ciężaru własnej głowy nawet do czwartego miesiąca życia.
Są jednak sytuacje, w których możliwość ingerencji rodzica bywa w tej kwestii mocno ograniczona. Za sztandarowy przykład może posłużyć podróżowanie w foteliku samochodowym. Zdarza się, że zasypiając, dziecko nienaturalnie przechyla główkę, co może prowadzić do mniej lub bardziej bolesnych mikrourazów.
Dodatkowo jazda samochodem, szczególnie po polskich drogach, wiąże się ze wstrząsami, a wstrząsy – z gwałtownymi ruchami główki. Te również mogą skończyć się dla malca kontuzją i wzmagać ryzyko wystąpienia wad postawy w przyszłości.
Między innymi z tego powodu rodzice coraz częściej decydują się włączyć do wyprawkowej listy poduszki antywstrząsowe. Nazywane przez niektórych poduszkami-motylkami, ze względu na swój charakterystyczny kształt, amortyzują wstrząsy i pozwalają utrzymać główkę dziecka w prawidłowej pozycji.
Nie oznacza to jednak, że motylka powinno stosować się w każdej sytuacji.
Kiedy używać poduszki antywstrząsowej dla niemowlaka?
Poduszka-motylek składa się w zasadzie z dwóch elementów. Pierwszym jest płaski środek, wyprofilowany tak, by zapewnić naturalne ułożenie główki niemowlęcia. Drugi element stanowią dwa miękkie, puszyste skrzydełka, „wyrastające” z obu stron wgłębienia pośrodku.
Motylkowa konstrukcja znakomicie zdaje egzamin w fotelikach samochodowych i spacerowych wózkach. Zaleca się, aby z poduszek antywstrząsowych korzystać tylko wtedy, gdy dziecko znajduje się w zasięgu wzroku rodzica. Zwłaszcza gdy jest jeszcze zbyt małe, by w pełni panować nad ruchami główki.
Co ciekawe, kształt i specyfika poduszek-motylków wykracza znacząco poza ich pierwotne przeznaczenie. Tego typu akcesoria sprawdzą się nie tylko podczas transportu dziecka w wózku czy samochodzie. Mogą posłużyć również na przykład jako zabezpieczenie główki w sytuacjach, gdy rodzic zechce przebrać niemowlaka na miejskim przewijaku lub odłożyć go na chwilę na inną twardą powierzchnię.
Wprawiona mama z pewnością będzie wiedziała, jak wykorzystać motylka w charakterze podpórki podczas karmienia piersią. A gdy maluch wyrośnie z poduszki antywstrząsowej, możesz ją sobie „podkraść” i zrobić z niej wygodny gadżet do podtrzymywania własnego karku.
W jakich sytuacjach nie stosować poduszki-motylka?
Na łóżeczkowym materacu, na którym dziecko odbywa drzemki i przesypia noce, antywstrząsowa nie jest ani potrzebna, ani nawet wskazana. Przede wszystkim dlatego, że w łóżeczku malec raczej nie jest narażony na działanie wstrząsów, więc korzystanie z motylka wydaje się bezzasadne.
No, chyba że mieszkasz na obszarze silnych i częstych trzęsień ziemi. Nawet wtedy jednak musisz mieć na uwadze konieczność nieprzerwanego obserwowania snu swojego malca. Przekręcając się w niewłaściwą stronę, kierując twarz ku poduszce, mógłby się przecież udusić.
Nie zapominaj, że tego typu akcesorium, choć niezwykle użyteczne i przydatne, powstało z myślą przede wszystkim o spacerach i podróżach. W pozostałych przypadkach niemowlę powinno spać bez jakichkolwiek poduszek, pluszaków i innych zbędnych gadżetów.
Na co zwrócić uwagę, wybierając poduszkę antywstrząsową dla niemowlęcia?
Ponieważ motylek styka się bezpośrednio ze skórą dziecka, powinien być wykonany z materiałów, które nie będą uczulać i powodować podrażnień. Ważne jest nie tylko obszycie poduszki, ale i to, co ją wypełnia.
W pierwszym przypadku dobrym pomysłem jest tkanina bawełniana. Skutecznie pochłania wilgoć, jest bezpieczna w kontakcie ze skórą i łatwo ją pielęgnować. Świetny wybór stanowią również obszycia bambusowe.
O ile na zewnątrz preferujemy naturalne materiały, tak niekoniecznie polecamy je w kontekście wypełnienia. Powód jest prosty – są rajem dla wszelkiego rodzaju bakterii, grzybów i alergenów. Na co zatem warto postawić? Na przykład na wypełnienia silikonowe.
Kolejna rzecz – wybierając poduszkę-motylka dla niemowlaka, zwróć uwagę, czy nie ma na nich elementów, które mogłyby powodować dyskomfort u dziecka. Czasem producenci, nie wiedzieć czemu, decydują się na doszywanie zdobień, rzepów i innych elementów, które choć dobrze wyglądają, bywają irytująco niewygodne dla tych, którzy z nich korzystają.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze poduszki antywstrząsowej? Dla własnej wygody upewnij się, czy aby na pewno możesz prać motylka w pralce automatycznej. A jeśli tak, sprawdź, w jakiej temperaturze i na jakich programach. Pomocne będą w tym zalecenia producenta, które znajdziesz na stronie internetowej produktu lub po prostu na metce. Zobacz nasze poduszki antywstrząsowe dla niemowląt.