Jak prasować i prać rzeczy noworodka?
Przyjście na świat małego człowieka wymaga ogromnego przygotowania. Przede wszystkim musimy się na to nastawić psychicznie. Kiedy już spodziewamy się malucha i musimy też przygotować się do tego pod pozostałymi kwestiami, w pierwszej kolejności musimy kupić wyprawkę. Ubranka, a także pieluszki bambusowe, pokrycie wózka, pościel czy otulacze bambusowe, po zakupie koniecznie trzeba wyprać i wyprasować. Jak zrobić to prawidłowo?
W czym powinniśmy prac rzeczy dla noworodka?
Skóra maluszka jest bardzo delikatna, dlatego też bardzo istotne jest nie tylko to czy wypierzemy jego ubranka, ale też jakich użyjemy do tego detergentów. Tradycyjne proszki do prania potrafią mieć zatrważające składy. Stosowanie ich nawet w przypadku dorosłych często skutkuje pojawianiem się krostek i zaczerwienienia, co może mieć związek z wystąpieniem alergii.
Żeby zapobiec wystąpieniu podrażnień, ubranka dla noworodka, a także inne rzeczy takie jak chusteczki bambusowe czy wielorazowe pieluszki, należy prać w środkach, które są do tego przeznaczone. W sklepach dostępne są specjalne proszki i płyny do prania, które można stosować już od pierwszego dnia życia. Co lepiej wybrać? Z reguły nie ma to większego znaczenia. W przypadku proszków konieczne może okazać się jednak dwukrotne płukanie.
Jaką ustawiać temperaturę prania?
Kolejną kwestią ważną w kontekście tego jak należy prać ubrania i inne rzeczy dla noworodka takie jak pieluszki czy otulacze bambusowe jest to, w jakiej robić to temperaturze. Przyjmuje się, że ta nie powinna być niższa niż 60 st. C. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od tego, z jakim będziemy mieli do czynienia materiałem.
Ubranka wykonane z bawełny z reguły można prać nawet w temperaturze 90 st. C. Jeśli jest to zgodne z informacjami na metce, warto prać je w tak wysokiej temperaturze zwłaszcza w przypadku pierwszego prania. Później można prać je w 60 st. C. Niższa temperatura pozwoli dłużej cieszyć się ubrankami tym bardziej, jeśli te są kolorowe.
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup rzeczy, które w składzie posiadają poliester, wysoka temperatura prania może wpłynąć na to, że szybko się zniszczą. Co do zasady powinniśmy prać je w maksymalnie 60 st. C. Jeśli materiał jest bardzo delikatny, a na metce będzie zalecenie prania w niższej temperaturze, tak też powinniśmy postąpić.
Z racji tego, że w tak niskiej temperaturze znajdujące się na ubrankach bakterie i inne drobnoustroje mogą nie wyginąć, warto zastanowić się nad tym, żeby kupować jedynie ubranka i rzeczy wykonane z bawełny, bambusa czy innych materiałów naturalnych. Te można prać w wyższej temperaturze. Tak jak już wspomnieliśmy, w przypadku bawełny temperatura prania może wynosić nawet 90 st. C. Z kolei w przypadku tkaniny bambusowej z reguły 40.
Co z płukaniem?
Ubranka z bawełny czy też pieluszki bambusowe, które mają być przeznaczone dla noworodka, po praniu trzeba dobrze wypłukać. Z racji tego, że skóra niemowlęcia jest delikatna, najlepiej całkowicie zrezygnować z zapachowego czy zmiękczającego płynu do płukania.
Jeśli nie chcemy, żeby skóra naszego dziecka uległa podrażnieniom, powinniśmy zadbać o to, żeby jego ubranka czy chusteczki bambusowe zostały jak najlepiej wypłukane. W tym celu najlepiej płukać je dwa razy. O tym warto pomyśleć jeszcze przy zakupie pralki, nawet jeśli maleństwa nie ma jeszcze w planach. Niektóre urządzenia nie mają funkcji samego płukania, co w przypadku takiej potrzeby wiąże się z koniecznością nastawiania kolejnego, pełnego cyklu.
Pralka powinna mieć też opcję wygodnego ustawiania obrotów podczas wirowania. Są takie rzeczy, których nie należy wirować na najwyższych obrotach, a jedynie na 800 czy 1000. To np. otulacze bambusowe, które powinniśmy wirować na maksymalnie 800 obrotach.
Jak i kiedy prasować rzeczy dla noworodka?
Równie ważna kwestią co pranie rzeczy dla noworodka, jest ich prasowanie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie pozbyć się tych bakterii i innych drobnoustrojów, które pozostały na powierzchni ubranek po praniu oraz tych, które rozwinęły się tam w czasie ich suszenia. Jest to szczególnie częste w przypadku, kiedy wywieszamy pranie w miejscu, które nie jest przewiewne.
Prać, a także prasować należy wszystkie ubranka oraz kocyki, pieluszki, pościele, ręczniki czy też podkłady. Powinniśmy to robić przynajmniej przez pierwsze 2-3 miesiące życia naszego malucha. Później możemy prasować już tylko te ubranka, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, czyli np. body, skarpetki oraz czapeczki.
Wspomniane rzeczy warto prasować w wysokiej temperaturze, natomiast w tym przypadku, tak samo jak w przypadku wyboru temperatury prania, należy kierować się zaleceniami widocznymi na metce. Na pewno w nieco niższej temperaturze powinniśmy prasować wszystkie ubranka, które są elastyczne tak, żeby zachowały swój kształt. Mowa np. o ubrankach z bawełny z domieszką poliestru czy elastanu.
Ubranka dla niemowląt, które wymagają niższej temperatury prasowania, warto prasować z dużą ilością pary. To dotyczy np. rzeczy wykonanych z tkaniny bambusowej.