Jak kąpać niemowlaka?
Gdy w domu pojawia się mały ważny człowiek, rodzice poświęcają mu całą swoją uwagę. Do każdego rodzicielskiego zadania podchodzą z pełnym zaangażowaniem. Dla wielu debiutujących rodziców pierwsza kąpiel noworodka może stanowić wyzwanie i wywołać pewne obawy. Trzeba jednak pamiętać, że trening czyni mistrza i z czasem ta czynność nie będzie już stresująca, a stanie się źródłem radości. Na początku warto poznać kilka ważnych informacji, aby odpowiednio przygotować się do pierwszej kąpieli w domu.
W czym kąpać niemowlaka i co przygotować do kąpieli?
Wanienka to pierwsza rzecz, w jaką muszą zaopatrzyć się świeżo upieczeni rodzice. Kapanie niemowlaka w dużej wannie to nie do końca dobry pomysł. Lepiej nie narażać maluszka wkładając go do wanny, w której kąpią się też inni domownicy. Tego rodzaju kąpiel jest też niekomfortowa dla rodziców, którzy muszę nieustannie pochylać się nad wanną. Małą wanienkę można postawić w dogodnym miejscu – na blacie, komodzie lub specjalnym stelażu.
To, w czym kąpiemy dziecko to dopiero początek. Mycie niemowlaka wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie kosmetyki i akcesoria.
Przed kąpielą przygotuj:
- ręcznik kąpielowy
- tetrowe pieluszki
- waciki
- żel do mycia dla niemowląt
- oliwka lub balsam po kąpieli
- szczoteczka do włosów
- jałowe gaziki do pielęgnacji pępka
- pałeczki z watą do czyszczenia uszu
- maść do smarowania pupy
- ubranko
Jak często myć noworodka?
Co ile dni kąpać noworodka? – to pytanie bardzo często zadają sobie młodzi rodzice. Najbezpieczniej będzie w tej kwestii skonsultować się z lekarzem dziecka. Pediatra jest specjalistą, który udzieli najbardziej rzetelnej odpowiedzi.
Zazwyczaj rodzice decydują się na kąpiel niemowlaka co dwa lub trzy dni i takie podejście wydaje się być optymalne. Zbyt częste mycie pozbawia noworodka jego naturalnej bariery ochronnej. Trzeba również mieć na uwadze to, że małe dzieci nie do końca radzą sobie z potem z powodu niedojrzałych gruczołów łojowych. Podczas kąpieli maluszek pozbywa się potu. To ważne, ponieważ pot może przyczynić się do powstawania potówek.
Kiedy kapać noworodka – przed czy po jedzeniu?
Gdy już wiecie, jak często kąpać noworodka, przyda się jeszcze wiedza, kiedy to robić. Bardzo ważne jest to, aby wyznaczyć konkretną godzinę kąpieli i w miarę możliwości jej przestrzegać. Noworodki lubią stały rytm dnia. Mycie niemowlaka tuż przed jedzeniem lub krótko po nakarmieniu może narazić go na niepotrzebny stres. Lepiej nie dopuścić do ulewania się pokarmu podczas kąpieli. Głodny maluszek natomiast będzie marudny i niespokojny. Dlatego najlepiej zaplanować karmienie minimum 30 minut przed kąpielą.
Sprawdź pełną ofertę ręczników, szlafroków i myjek dziecięcych!
Przejdź do produktów kąpielowych
Jak zadbać o odpowiednią temperaturę wody?
Każdy maluszek najbezpieczniej czuł się w łonie swojej mamy. Zetknięcie z nowym otoczeniem i bodźcami to doświadczenia wcześniej nieznane. Dlatego nie można mieć noworodkowi za złe, że na pierwszy kontakt z wodą reaguje płaczem. Z czasem przekona się, że to frajda i przyjemność.
Rodzice natomiast powinni zadbać o odpowiednie warunki podczas kąpieli, a dokładniej o temperaturę wody. Właściwa to 35-37°C. Jak ją sprawdzić? Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny termometr. Wtedy zyskacie pewność, że woda w wanience jest odpowiednia. Ważne jest również ciepło panujące w pomieszczeniu. Tutaj optymalna temperatura wynosi 22-25°C.
Jak trzymać noworodka podczas kąpieli
Noworodek to kruszynka. Dlatego podczas wkładania go do wanienki należy zachować szczególną ostrożność. Pierwsze kąpiele mogą być wypełnione obawami, ale wraz z kolejnymi kąpielowymi doświadczeniami rodzice dochodzą do pełnej wprawy.
Jak zatem trzymać malucha? Prawą rękę należy podłożyć pod pośladki. Zadaniem lewej ręki jest podtrzymanie główki i karku. Najlepiej zrobić to tak, aby palce przytrzymywały przedramię dziecka. Kolejnym krokiem jest włożenie malucha do wody. Róbcie to powoli, aby nie przestraszyć małego człowieka. Następnie, gdy poczujemy, że dziecko opiera się o dno wanienki, prawą rękę wyjmujemy spod pupy. Wtedy możemy umyć naszą pociechę.
Jaki ręcznik wybrać dla niemowlaka?
Właściwe otulenie i zapewnienie ciepła po kąpieli jest bardzo ważne dla naszego bobasa. W tej roli sprawdzą się ręczniki niemowlęce. W ostatnim czasie prawdziwą furorę robi ręcznik bambusowy. Dlaczego jest dobry dla niemowlaka? Tkanina bambusowa to materiał niezwykle chłonny, a to oznacza, że szybko osusza ciało maluszka po kąpieli. Ma jeszcze jedną zaletę – działa antybakteryjnie i antygrzybicznie. Wybierając ręcznik bambusowy dla niemowlaka, gwarantujesz mu przyjemną miękkość i delikatność bezpieczną dla jego skóry.
Pamiętaj, że z odpowiednimi akcesoriami kąpiel będzie ciekawym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka!