Wersje językowe

Back to school!   -25%    kod : "szkola25"

 

Dostawa GRATIS za zakupy powyżej 300zł! 

 

0
Czym myć delikatną skórę dziecka?

Czym myć delikatną skórę dziecka?

Kąpiel to niezwykle ważny rytuał, który powinien być przyjemnością zarówno dla malucha, jak i dla jego opiekunów. Jednak rodzice, szczególnie Ci świeżo upieczeni, zastanawiają się często, czym myć niemowlaka, aby zapewnić mu jak najlepszą pielęgnację. Rynek oferuje mnóstwo kosmetyków i akcesoriów do mycia, ale czy one wszystkie są naprawdę konieczne? W tym artykule rozprawimy się z kilkoma mitami i podpowiemy, czym myć dziecko, aby mieć pewność, że kąpiel będzie bezpieczna i przyjemna. Zapraszamy do czytania!

Etap pierwszy – przygotowania

Kąpiel dziecka to zadanie jak każde inne, więc wymaga pewnych przygotowań. Przynajmniej w początkowym okresie, ponieważ wraz z upływem czasu i wzrostem doświadczenia wiele czynności będzie wykonywanych mechanicznie i bez większego zastanowienia. Jednak na początku warto poświęcić chwilę na przygotowania, aby podczas kąpieli maluszka mieć wszystko pod ręką. Wanienka, ręcznik z kapturkiem, specjalne kosmetyki do kąpieli (np. żel, mydełko lub pianka) i myjka do mycia. Myjki dla dziecka są o tyle dobrym rozwiązaniem, że są niezwykle delikatne i przyjemne w dotyku, więc nie podrażnią skóry maluszka. A to jest przecież najważniejsze, bo powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, także w przypadku podrażnień skóry noworodka (np. odparzeń lub wysypek).

Warto z wyprzedzeniem zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty. I nie chodzi tutaj o sam moment kąpieli czy minuty ją poprzedzające, ale wcześniejsze zakupy. Świadomość, iż wszystkie niezbędne rzeczy znajdują się pod ręką, zapewni odpowiedni spokój umysłu. Chodzi tutaj szczególnie o kosmetyki do kąpieli, które będą się zużywać oraz myjki, która należy wymieniać co jakiś czas. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie produktów w zestawach lub po kilka sztuk. Przynajmniej jeśli chodzi o same akcesoria, gdyż płyny, żele i mydełka do mycia warto na początku obserwować, aby mieć pewność, że nie uczulają one naszego maluszka.

Etap drugi – kąpiel

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, kąpiel dziecka powinna być przyjemnością dla niego oraz jego rodziców. Maluch wyczuje stres lub zdenerwowanie opiekunów i udzieli mu się ich zły nastrój. Dlatego też lepiej podejść do zadania ze spokojem, nawet jeśli jest to dopiero pierwsza kąpiel. Wprawa przyjdzie z czasem i wtedy ten rytuał stanie się źródłem prawdziwej radości. Co do samej kąpieli to nie musi być ona zbyt długa, gdyż chodzi bardziej o delikatne obmycie ciałka niż porządne szorowanie. Maluszka podtrzymujemy jedną ręką, a drugą powoli myjemy skórę. Wspomniana już myjka dla dziecka sprawdzi się tutaj idealnie, ponieważ jest wykonana z naturalnych materiałów, co pomaga zachować jej sterylność, a to z kolei przekłada się na właściwą pielęgnację. Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, ponieważ nie wytworzyła jeszcze odpowiedniej warstwy ochronnej, więc wymaga odpowiedniego traktowania.

A co z samą kąpielą? Tutaj trzeba zadbać o odpowiednie warunki. Woda powinna mieć temperaturę pomiędzy 35-37 stopni Celsjusza, jednak wbrew obiegowej opinii nie musi być wcześniej przegotowana. Dziecko nie może być głodne oraz zmęczone, ponieważ to zepsuje całą przyjemność z kąpieli – zarówno jemu, jak i rodzicom. I wreszcie nie można zapominać o temperaturze otoczenia, która powinna wynosić od 22 do 25 stopni Celsjusza. Są to optymalne wartości, które zapobiegną wychłodzeniu lub przeziębieniu.

Etap trzeci – zabawa

W naszym artykule rozgraniczyliśmy etapy drugi i trzeci, jednak są one tożsame. Wielokrotnie podkreśliliśmy, że kąpiel powinna być przyjemnością dla malucha, a to najłatwiej osiągnąć poprzez wplecenie do niej elementów zabawy. Noworodek nie potrzebuje na tym etapie gumowych kaczuszek czy innych zabawek, więc wystarczy lekkie ochlapywanie wodą lub kołysanie. Z biegiem czasu dojdą do tego inne elementy, które bardziej zaangażują pociechę i pozwolą wydłużyć ten etap. Warto też obserwować dziecko, co pozwoli nauczyć się jego preferencji. Dość szybko pokaże się jego charakter, który da nam znać, które z zabaw się sprawdzają w danym przypadku, a które lepiej odpuścić.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci znaleźć odpowiedzi na pytanie: czym myć niemowlaka? Wierzymy, że wspólna kąpiel stanie się dla Was źródłem radości i okazją do lepszego poznania swojego dziecka. A to jest bezcenne!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl