Wersje językowe

  

Dostawa GRATIS za zakupy powyżej 300zł! 

 

1
Co to jest Baby Shower? Kiedy je zorganizować, jakie upominki kupić?

Co to jest Baby Shower? Kiedy je zorganizować, jakie upominki kupić?

Chociaż stale zdobywa coraz większą popularność w Polsce, wciąż jest zwyczajem niszowym. Baby Shower, o tym mowa, to przyjęcie organizowane na cześć dziecka, które wkrótce ma pojawić się na świecie, oraz jego mamy. Skąd się wywodzi? Kiedy się je organizuje? Za jakimi prezentami warto się rozejrzeć na tę okazję?

Baby Shower: czym właściwie jest?

Już sama nazwa zdradza sporo na temat tego zwyczaju. Owo „shower”, czyli prysznic, w połączeniu z dziecięcym „Baby” oznacza zalewanie prezentami dziecka, które przygotowuje się do przyjścia na świat.

Co ciekawe, nazwa nie dotyczy wyłącznie prezentów w sensie materialnym.

W Baby Shower chodzi również o zalewanie przyszłej mamy miłością, troską, zainteresowaniem, tak, aby wiedziała, że ma bliskich, na których zawsze może polegać.

Co jest ważne – Baby Shower to impreza organizowana przez kobiety i dla kobiet. Często inicjuje ją siostra, matka, najbliższa przyjaciółka, czy świadkowa ciężarnej, jeśli ta jest zamężna. Przygotowania do Baby Shower mogą mieć różny charakter.

baby shower boy

Często organizuje się wszystko bez wiedzy „głównej bohaterki” przyjęcia, w ramach niespodzianki, i oddelegowuje męża lub partnera ciężarnej, aby zabrał ją do kina lub restauracji (na tym jego rola się kończy i potem musi zorganizować sobie czas poza domem). W tym czasie organizatorki przygotowują posiłek (często angażuje się zewnętrzny catering) i dekorują mieszkanie.

Oczywiście motywem Baby Shower jest macierzyństwo i wszystko, co z nim związane. Tak też dekoruje się wnętrze, ale i przygotowuje kreatywne gadżety – na przykład torty… tworzone z pieluch. Jadalne być może i nie są, ale wyglądają świetnie.

Warto wspomnieć o tym, że przed laty nazwę „Baby Shower” traktowano bardzo dosłownie. Na tyle, że upominki chowano do specjalnego parasola, który po otwarciu obsypywał przyszłą mamę deszczem prezentów.

Baby Shower: zwyczaj, który przypłynął zza oceanu

Organizowanie imprezy nazywanej Baby Shower zapoczątkowały Amerykanki. Zwyczaj ten był już znany w XVIII wieku, a kobiety potrafiły urządzać nawet kilka przyjęć w trakcie jednej ciąży.

Jak wygląda Baby Shower?

Częściowo już o tym opowiedzieliśmy, trzeba też wspomnieć, że forma przyjęcia jest dość luźna i w głównej mierze uzależniona od pomysłów organizatorek.

Punktem wspólnym wszystkich Baby Shower jest dziecko. Nie tyle nawet to, na cześć którego organizuje się imprezę, ale dziecko w ogóle. Bardziej doświadczone (a więc będące już mamami) imprezowiczki udzielają przyszłej mamie rad dotyczących opieki i pielęgnacji malca, dzieląc się własnymi doświadczeniami. W tle oczywiście nie może zabraknąć kojącego dźwięku dziecięcych kołysanek.

Zdarza się, że organizatorki Baby Shower wymyślają różnego rodzaju zabawy i wyzwania, oczywiście związane z dzieckiem i macierzyństwem. Mogą na przykład pochować w różnych miejscach rzeczy z tym związane (smoczki, pieluchy, ręczniczki itp.), a zadaniem ciężarnej jest ich znalezienie.

baby sower

Na imprezach Baby Shower czasem wymyśla się imiona oraz debatuje nad tym, kim dziecko zostanie, gdy już dorośnie. Ciekawym pomysłem jest też malowanie brzucha mamy mazakami lub farbami i upamiętnianie tego wieloma fotografiami.

Kiedy zorganizować Baby Shower?

Tutaj mamy sporą dowolność, jednak zwyczajowo przyjęło się, aby Baby Shower urządzać w ostatnim miesiącu ciąży, gdy do rozwiązania pozostało najwyżej kilka tygodni.

Jakie kupić prezenty na Baby Shower?

Przyjęło się, że upominki związane z Baby Shower mają charakter praktyczny. Jest to o tyle dobre podejście do tematu, że pozwala przyszłym rodzicom zaoszczędzić co nieco na noworodkowej wyprawce, która przecież swoje kosztuje.

Co zatem warto kupić? Oprócz standardu w postaci pieluch, smoczków, przewijaków czy gryzaków, można pokusić się też o wybór prezentów związanych z pielęgnacją malca podczas kąpieli. Świetnym pomysłem są niemowlęce ręcznik czy poncza, zwłaszcza te wykonane z tkaniny bambusowej, antyalergicznej i przeciwbakteryjnej.

W pierwszych miesiącach życia dziecka przyszłej mamie na pewno przydadzą się takie akcesoria jak: kokon niemowlęcy, będący świetnym gadżetem, gdy dziecku zdarza się spać na jednym łóżku z rodzicami, rożki niemowlęce, pozwalające bezpiecznie przenosić maluszka z miejsca na miejsce, czy otulacze bambusowe, w których mały człowiek poczuje się jak w brzuchu mamy – bezpieczny i zrelaksowany.

Dobrym pomysłem na prezent na Baby Shower są też kocyki, przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność. Na rynku znajdziecie między innymi kocyki z wypełnieniem, dzianinowe czy ażurowe. Zdecydowanie jest w czym wybierać.

Czasem organizatorki decydują się na zrzutkę, aby kupić jeden, ale droższy prezent. Generalnie upominkowych inspiracji jest na tyle, że obsypanie przyszłej mamy prezentami nie stanowi dużego wyzwania.

Baby Shower dla tatusiów?

Dość świeża rzecz, powstała zapewne z faktu, że pod nieobecność kobiet Panowie mają okazję spędzić wspólnie czas, improwizując męskie „Baby Shower”. W tym przypadku motyw główny… nie jest tak istotny, a rzecz często sprowadza się do grania na konsoli, wychylenia kufla piwa za zdrowie dziecka, wypad na paintball czy wędkarstwo.

Komentarze do wpisu (1)

8 kwietnia 2024

Praktyczne prezenty sa najlepsze, dlatego zawsze warto pomyśleć tez o przyszłej mamie. Dobrym pomysłem jest podarowanie jej i dziecku takich samych wełnianych sweterków wool & cashmere na chłodniejsze dni. Bedą pięknie wyglądać gdy będą tak samo ubrani.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl