Wersje językowe

 

Dostawa GRATIS za zakupy powyżej 300zł! 

 

0
co-sleeping-czyli-spanie-z-dzieckiem-wszystko-co-musisz-wiedziec

Co-sleeping, czyli spanie z dzieckiem – wszystko, co musisz wiedzieć!

Nowi rodzice mają przed sobą wiele decyzji, które muszą podjąć w związku z przyjściem na świat ich pociechy. Jedną z nich jest kwestia tego, czy przenieść noworodka od razu do osobnego pokoju, czy postawić na wspólne spanie z dzieckiem. Zazwyczaj młodzi rodzice decydują się na tę drugą opcję, choć w różnych formach. Nie będziemy ukrywać, że jest to dobre posunięcie, zgodne z ideą, nazywaną co-sleeping. Całkiem prawdopodobne, że może po raz pierwszy spotykasz się z tym określeniem lub słyszałeś o nim, lecz nie zagłębiałeś się w szczegóły. Dlatego dziś wyjaśniamy, czym jest co-sleeping i jak bezpiecznie wdrożyć go do swojej rutyny z maluchem.

Co-sleeping, czyli wspólne spanie rodzica z dzieckiem

Dziecko potrzebuje rodziców – to fakt, z którym nie da się dyskutować. Zwłaszcza jeśli chodzi o pierwsze lata. Dziś jednak skupimy się na tym najwcześniejszym etapie jego życia. To właśnie podczas niego maluszek powinien być jak najbliżej mamy i taty. Oczywiście, dotyczy to nie tylko dnia, ale i nocy. Noworodek budzi się przecież co kilka godzin na karmienie lub przewinięcie pieluszki.

Właśnie z tego powodu (jak później się okaże nie tylko z niego) oddzielanie niemowlęcia od rodziców w czasie snu nie jest pożądane. Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowcy i eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrii oraz z UNICEF UK zgodnie twierdzą, że najlepiej, jeśli dziecko śpi blisko swoich rodziców. Jest to właśnie nic innego jak idea co-sleeping. Jednak jakie zalety ma to rozwiązanie? Dlaczego jest tak bardzo propagowane? Już śpieszymy z odpowiedziami.

 co sleeping, czyli spanie z dzieckiem

Jakie zalety ma co sleeping?

Dziecko podczas ciąży przebywa w łonie mamy przez 9 miesięcy. Jest więc to dla niego bardzo naturalne, że po przyjściu na nasz świat będzie chciał być blisko jej. Co-sleeping jest więc odpowiedzią na potrzeby dziecka, ponieważ dzięki niemu czuje się bezpiecznie. Poza tym wpływa to pozytywnie na wiele innych aspektów.

Jakość snu dziecka i rodziców

Po pierwsze co-sleeping prowadzi do poprawy jakości snu dziecka oraz jego rodziców. Wszystko dlatego, że zarówno mama, jak i tata nie muszą martwić się, że nie usłyszą dziecka w nocy, kiedy będzie ich potrzebowało. Najlepiej, więc jeśli będzie ono bardzo blisko, choć niekoniecznie w jednym łóżku – z resztą do tego tematu jeszcze wrócimy.

Poza tym noworodek, będąc w pobliżu rodziców, czuje się najbezpieczniej. Wpływa więc to na efektywniejszy wypoczynek – dziecko czuje obecność mamy i taty, więc ma spokojny, regularny rytm serca. Dzięki temu rzadziej się budzi. Ponadto takie głębokie poczucie bezpieczeństwa przyczynia się do jego prawidłowego rozwoju emocjonalnego.

Dzięki co-sleepingowi następuje też tzw. synchronizacji wzorców snu maluszka i opiekunów, co pozwoli na zbudowanie swojej rutyny i efektywniejszy wypocznę. Ten z kolei sprawi, że kolejnego dnia cała rodzina będzie miała więcej energii, do wspólnego odkrywania świata.

 

Poczucie bezpieczeństwa i budowanie silnej więzi podczas wspólnego spania

Co-sleeping służy również budowaniu więzi. Dziecko czuje obecność rodzica, dzięki czemu kształtuje się w nim poczucie miłości. Wszystko przez wspomniane już poczucie bezpieczeństwa.

Dzieci śpiące razem z mamą i tatą są zaspokajane emocjonalnie. Mimo że nie potrafią jeszcze wyrażać miłości, to właśnie w takich momentach kształtuje się w nich ona z całą swoją mocą. Będzie to miało duże znaczenie dla jego rozwoju oraz przyszłego budowania relacji.

spanie z dzieckiem

Efektywne karmienie piersią i butelką

Wspólne spanie to też wygoda dla mam. Niezależnie od tego, czy wybrały karmienie piersią, czy za pomocą butelki, proces ten będzie znacznie ułatwiony, jeśli maluszek będzie tuż obok. Wystarczy tylko odwrócić się i podać mu mleko, bez konieczności wstawania z łóżka. To naprawdę duży komfort dla kobiet, ponieważ każda minuta odpoczynku w macierzyństwie jest na wagę złota.

Spanie z dzieckiem w łóżku – czy to bezpieczne?

Niektórzy zwolennicy co-sleepingu śpią z dzieckiem w jednym łóżku. Niesie to jednak za sobą potencjalne zagrożenie. Idea ta mówi o „współspaniu”, więc nie jest to koniecznością. Istnieje wiele sposobów, aby wdrożyć ją do swojego życia w sposób bezpieczny oraz świadomy.

SIDS a co-sleeping

Spanie w tym samym łóżku może przyczynić się do SIDS, czyli tłumacząc ten skrót na język polski, do zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Rodzice mogą też podczas snu przycisnąć noworodka albo nakryć go ciężką kołdrą i spowodować przegrzanie malucha – nie są przecież świadomi swoich ruchów.

Jednak z drugiej strony, jeśli maluszek jest w pobliżu, na przykład w dostawce przy łóżku, ryzyko SIDS znacznie się zmniejsza. Wszystko dlatego, że rodzice mogą czuwać czy jego czynności życiowe są w normie. W rezultacie więc odpowiedzialne podejście do co-sleepingu może skutecznie obniżyć szansę na wystąpienie śmierci łóżeczkowej.

Co-sleeping, czyli jak robić to prawidłowo

Jak więc widzisz, co-sleeping praktykowany w odpowiedzialny sposób ma wiele zalet. W pełni bezpieczne będzie więc spanie rodzica obok dziecka na łóżku, a ono w swojej dostawce. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ nie ma ryzyka stworzenia niebezpiecznej sytuacji.

Ponadto nie zaleca się spania blisko pociechy, jeśli jego rodzice wcześniej palili papierosy, pili alkohol lub po spożyciu lekarstwa powodujące senność. Zmniejsza to czujność oraz bardzo źle wpływa na sen dziecka.

Połóż Twojego malucha do bezpiecznego łóżka

Podstawą więc co-sleepingu jest odpowiednie łóżeczko, w którym dziecko śpi obok rodziców. Najlepiej, jeśli będzie to dostawka. Pociecha powinna spać na półtwardym materacu, gdzie ramy łóżka nie są przysłonięte żadnymi ozdobami czy pluszakami. Maskotki na ten moment mogą być w pobliżu - jako ozdoba. Wszystko po to, aby zapewnić swobodną cyrkulację powietrza. Poza tym poduszka jest zbędna – maluch ma słabe mięśnie szyi, a miękkie posłanie uniemożliwiałoby poruszanie nią. Kiedy śpi na twardszym, ma pełną kontrolę ruchów głowy i jego karku.

Co-sleeping, czyli wspólne spanie rodzica z dzieckiem

Co-sleeping – do kiedy go praktykować?

Wiele osób uważa za dobry pomysł spanie z dzieckiem – do kiedy jednak to robić? Badacze są zgodni, że maluch powinien spać z rodzicami do 6. miesiąca życia, maksymalnie do roczku. Jednak wszystko zależy od Ciebie i Twojej pociechy, kiedy nadejdzie czas przeniesienia jej do własnego pokoju.

FAQ:

1. Co to jest co-sleeping?

To idea, która promuje spanie rodziców i dzieci blisko siebie. Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Pediatrii oraz z UNICEF UK są zgodni, że maluch powinien być blisko rodziców w nocy do około 1. roku życia.

2. Jakie zalety ma co-sleeping?

Przede wszystkim daje bobasowi ogromne poczucie bezpieczeństwa, co pozytywnie wpływa na sen dziecka oraz na odpoczynek rodziców. Dodatkowo dla karmiącej mamy to po prostu wygodniejsze, mieć swoją pociechę bliżej. Ma to też znaczenie w budowaniu oraz pogłębianiu więzi całej rodziny.

3. Czy rodzice powinni spać z dzieckiem w jednym łóżku?

Wiąże się to niestety ze zwiększonym ryzykiem śmierci łóżeczkowej. Dlatego też proponujemy zakup dostawki bądź innego łóżeczka, które umożliwi bezpieczny sen dziecka i rodziców blisko siebie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl